Brak rąk do pracy  –  coraz więcej zatrudnianych obcokrajowców

Brak rąk do pracy – coraz więcej zatrudnianych obcokrajowców

Rynek coraz bardziej się rozwija. Powstaje coraz więcej firm, wprowadzanych jest coraz więcej nowych technologii, infrastruktura rozwija się w zaskakującym tempie. Polskie państwo bogaci się coraz bardziej. Niestety ostatnio pracodawcy zaczynają tęsknić za czasami, kiedy to pracownicy ,,stali na ulicy” w celu poszukiwania pracy. Obecnie coraz ciężej jest znaleźć pracowników. Na początku problem był z pracownikami fizycznymi, teraz również zaczyna brakować pracowników na stanowiska wyższych szczebli.

Pracodawcy szukający odpowiednich pracowników na dane stanowisko mają nie lada wyzwanie. Często korzystają z usług firm, które zajmują się rekrutacją pracowników. Bardzo popularna stała się teraz rekrutacja bezpośrednia, czyli firmy, które zajmują się właśnie taką rekrutacją szukają pracowników, ale takich, którzy tej pracy nie szukają. Firmy wyszukują pracowników, których firma zatrudniająca chciałaby zatrudnić. Są to często osoby, które mają wielkie doświadczenie i mają spore zasługi w sukcesach firmy. Z powodu braku pracowników często przedsiębiorstwa wnoszą wnioski o zezwolenie na pracę sezonowa dla cudzoziemca. Najczęściej są to Ukraińcy. Na początku zatrudniani oni byli najczęściej do prac polowych, przy budowach, jako pomoc kuchenna. Teraz coraz częściej zatrudniani są w sklepach, biurach i na stanowiskach wyższych.

różni ludzie

Brak pracowników na naszym rynku spowodowane jest wyjazdami za granicę osób wykwalifikowanych. Ludzie z wyższym wykształceniem uciekają za granicę. Spowodowane jest to większymi możliwościami rozwoju i przede wszystkim kilkakrotnie większymi zarobkami. Nie tylko wykształceni ludzie wyjeżdżają za granicę, ale także osoby z wykształceniem zawodowym. Bardzo dużo za granicą jest pracy dla budowlańców, sprzątaczek, ślusarzy czy spawaczy. U nas zarobki takich osób są bardzo niskie. Za granicą można zarobić tam kilkakrotnie więcej.

mlody czarny mezczyzna podaje sobie reke z kobieta

Obecnie dla cudzoziemców jest wiele udogodnień w naszym kraju. Maja oni podobne prawa jak my. Bardzo wielu Ukraińców stara się o zezwolenie na pobyt czasowy i pracę, gdyż tutaj przeliczając na swoją walutę mogą prowadzić godniejsze życie niż dotychczas. W Polsce pomaga się osobom zza granicy. Są utworzone specjalne punkty obsługi, gdzie mogą skierować się z danym problemem.