Byliny ozdobne, których nie powinno zabraknąć w ogrodzie

Byliny ozdobne, których nie powinno zabraknąć w ogrodzie

Każdy z nas ceni sobie chwile spędzane w ogrodzie. Wszyscy lubimy otaczać się pięknymi roślinami. Dostępna na rynku ilość gatunków drzew i krzewów oraz roślin rabatowych tj.: byliny oraz trawy ozdobne sprawia, że mamy nieograniczone możliwości przy tworzeniu naszej oazy spokoju.

Ciężko wyobrazić sobie ogród bez kwitnących kwiatów na rabacie czy przepięknego kolorowego skalniaka. Wiele osób projektując swoje ogrody bierze pod uwagę czas, który poświęci pielęgnacji swoich roślin. Coraz więcej jest dostępnych roślin na rynku, które są „bezobsługowe”. Odmiany, które świetnie radzą sobie bez poświęcania im uwagi to świetna opcja dla osób zapracowanych, nie mających dużo czasu. Co najważniejsze naprawdę mamy w czym wybierać, niekoniecznie musimy postawić na drzewa i krzewy ozdobne. Możemy postawić na bardzo modne od kilku sezonów trawy ozdobne albo przepięknie kwitnące i cieszące oko byliny.

 

byliny

 

Jakie byliny na rabatę?

Współczesne szkółki starają się być na czasie, ściągają do Polski różne odmiany roślin, które mogą zainteresować potencjalnych odbiorców. Nowości, które wyróżniają się wśród roślin kolorem liści, wyjątkowymi kwiatami przyciągają uwagę klientów. Jednak na rynku są również dostępne klasyki, które zawsze będą miały swoich miłośników. Dzisiaj możemy zaplanować nasz ogród w taki sposób, ze przez cały sezon będzie wyróżniał się kwitnącymi kwiatami.

Jedna z najpopularniejszych od wielu lat bylin to piwonia. Te przepiękne kwiaty w zależności od odmiany którą wybierzemy dorastają do wysokości około 1 metra. Rośliny te rosną w sposób krzewiasty, a na szczytach pędów już w maju pojawiają się przepiękne ogromne kwiaty. Piwonie występują w różnych kolorach : białym, czerwonym, różowym, purpurowym czy żółtym. Wszystkie charakteryzują się przepięknymi, ogromnymi kwiatami o bardzo intensywnym zapachu. Jest to bylina, która w okresie kwitnienia zdecydowanie przyciąga wzrok.

W naszym ogródku również nie powinno zabraknąć goździków to zdecydowanie mniejsze byliny od piwonii, jednak ze względu na małe wymagania glebowe – świetnie sobie radzi na glebie piaszczystej oraz w miejscach mocno nasłonecznionych, często są wybierane przez miłośników ogrodów. Wszystkie odmiany goździków rosną w formie krzaczastych kępek. W zależności od odmiany różnią się osiąganą przez kwiaty wysokością oraz ich kolorem. Sprawdzają się świetnie w wazonie, jeżeli lubimy małe bukiety.

Jeżeli w naszym ogrodzie będzie skalniak to nie może na nim zabraknąć floksów. To przepiękne byliny, które przyciągają wzrok podczas kwitnienia. Floksy szydlaste wyróżniają się niezwykle szybkim tempem wzrostu. Rośliny te nie będą problematyczne nawet dla osób, które dopiero zaczynają swoja przygodę z ogrodnictwem. Byliny kwitnąca na początku wiosny, bo już od kwietnia aż do maja. Rośliny te nie tylko świetnie skomponują się z naszym ogrodem skalnym, możemy je również wykorzystać przy obsadzaniu niskich rabat kwiatowych. Floksy występują w różnych kolorach.