Budowa domu – kolejne etapy

Budowa domu – kolejne etapy

Budowa domu to nie lada wyzwanie. Już przed jej rozpoczęciem należy zorganizować wiele spraw. Do wykonania zakresu prac potrzeba wielu wykonawców. Dowiedz się jakie kroki należy podjąć, aby wybudować dom oraz z czyich usług należy skorzystać.

Pierwszy etap prac – do pozwolenia na budowę

Pierwszy etap prac to działania podejmowane jeszcze przed budową. Obejmuje on: zamówienie projektu domu, zebranie dokumentacji do pozwolenia na budowę, uzyskanie pozwolenia, wykonanie przyłączy oraz zgłaszanie rozpoczęcia robót budowlanych. D tego typu działań musimy skorzystać z usług geodety, architekta, projektanta przyłączy oraz wykonawcy przyłączy.

 

Drugi etap budowy – stan zerowy

Zakres prac, jaki należy wykonać w drugim etapie to ogrodzenie placu budowy, wytyczenie budynku w terenie, budowa fundamentów, izolacja części podziemnej, rozprowadzenie kanalizacji oraz ułożenie podkładu betonowego. Potrzebni wykonawcy do tego typu działań to geodeci, wykonawcy części podziemnej, transport ciężki.

 

Trzeci etap budowy – stan surowy otwarty

W trzecim etapie budowy wykonuje się murowanie ścian i kominów, wykonanie stropów i schodów, zrobienie więźby, ułożenie pokrycia dachu oraz montaż rynien. Do wykonania tych prac należy zatrudnić ekipę murarską oraz ekipę dekarską. Należy również wynająć sprzęt, chyba, że takim sprzętem dysponują firmy zatrudnione.

 

Czwarty etap instalacja i tynki

Czwarty etap budowy to wykonywanie wewnętrznych bez montażu urządzeń, wykonanie tynków i szlicht oraz uporządkowanie ogrodu. W tym etapie wykonuje się budowę docelowego ogrodzenia oraz zabezpiecza się budowę przez zimą – otwory okienne i drzwiowe. Do tego typu działań potrzebni są elektrycy, instalatorzy gazowi, sanitarni, ekipa do tynków i szlicht, wykonawcy ogrodzenia oraz kominiarz.

 

Piąty etap budowy

Kolejny etap to zakończenie budowy. W tym etapie należy zawiadomić o zakończeniu budowy oraz postarać się o wniosek o pozwolenie na użytkowanie, wypełnić wniosek o nadanie numeru porządkowego oraz uzyskać zameldowanie. W tym etapie warto skorzystać z firmy przeprowadzkowej.

geodeta piła

Budowa domu to etap za etapem do zrealizowania oraz duże pokłady środków pieniężnych. Coraz większa ilość osób decyduje się na budowę własnego domu. A Ty? Czy zdecydowałeś się na ten krok? Na jakim etapie jesteś?